lokalita Brno, Líšeň
účel bydlení
charakter novostavba
realizace 2019
investor Picador, s.r.o.
náklady neuvedeny

Domy jsou situovány na okraji brněnské části Líšeň, konkrétně jejího starého jádra. Poměrně svažitý pozemek uzavírá z východu původní zástavba nižších rodinných domů, z jihu drobná zástavba nových řadových domů a zahrady. Ze severní a západní strany k parcelám přiléhají pole a zahrady. Parcely jsou dostatečně kryty od hlučných komunikací. Pozemek má blízký přístup k okolní volné krajině, zajímavou lokalitou v okolí je například Mariánské údolí. Nově navržené objekty rodinných domů jsou zasazeny do původní zástavby tak, aby maximálně využívaly pozemek, zároveň však splňují všechny předepsané limity území. Návrh doplňuje stávající zástavbu, ctí stávající rodinný charakter. Měřítko převládající řadové zástavby rodinných domů se opakuje i v novém návrhu, je tedy jen přirozeným rozvojem současné situace v soudobém pojetí. Nově navržené domy respektují a využívají terén, vznikají tak objekty, které nebudou výškově rušit hladinu okolní zástavby.

Blok atriových domů severně od příjezdové komunikace nabízí bydlení vysokého standardu. Domy svojí rozlohou velkoryse využívají stavební parcelu, svým zapuštěním v terénu nabízejí terasovité dispozice s vnitřním atriem, které nabízí dostatečné soukromí. Návrh rodinných vil umožňuje prostup slunečních paprsků celým interiérem, domy nabízejí kvalitní výhled do okolí. Výrazné arkýře se stávají charakteristickým rysem domu, umožňují mu orientaci místností k více světovým stranám, ulici dodávají rytmus, oživují ji. Dřevěný obklad s bílou omítkou a pohledovým betonemvytvářejí společně zajímavou kompozici.

Vstupní podlaží atriového domu typu Aje tvořeno zádveřím, vstupní halou se schodištěm a technickou místností. Samozřejmostí je garáž pro dva automobily včetně dostatečné skladovací plochy. Hlavní podlaží z poloviny zaujímá obytný prostor s obývacím pokojem s výhledem na jih, kuchyní a jídelnou s orientací na východ. Velkorysý prostor má přístup do skrytého atria. Do něho jsou dále orientovány ostatní místnosti domu. Tato soukromá část domu je výškově oddělena od ostatní, zároveň je tím i vnitřní atrium členěno na dvě úrovně. Soukromé křídlo obsahuje pokoj pro hosty, dva dětské pokoje s koupelnou a WC, dále pak technickou místnost a ložnici s vlastní koupelnou i šatnou. Z atria je přístupný zahradní sklad pod venkovním schodištěm, které vede na úroveň střechy domu, která je ozeleněná a splývá s terénem.

Vstup domu typu B tvoří zádveří a technická místnost, na zádveří navazuje dvojgaráž se skladovacími prostory. V dalším podlaží je navržen obývací pokoj orientovaný na jih, kuchyň a jídelna s výhledem na východ. K jídelně přiléhá uzavíratelná pracovna. Mezi chodbou a kuchyní je umístěn sklad potravin a malá koupelna. V zadní části podlaží jsou umístněny dětské pokoje s koupelnou, pokoj pro hosty a ložnice rodičů s vlastní koupelnou. Chodba umožňuje umístění vestavěných skříní po celé své délce. Centrem domu je veliké atrium se zahradním skladem a schodištěm na zadní část pozemku v úrovni střechy. Spolupráce na projektu: ing. arch. Zdeněk Dvořáček, ing. arch. Josef Pospíšil, ing. arch. Ondřej Aust, ing. Petr Uhrín, ing. Iva Hažmuková, ing. Petr Lamparter (statika), ing. Olga Neuvirtová (ZTI), Ing. Pavel Caha (topení), ing. Miroslav Kadrnožka (elektro), Ivo Mach (VZT), Ladislava Surá (PBŘ).

mendlovo náměstí 1a, 603 00 Brnodavidek@arch.cz